Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

12 kroków jak mniej pracować? (część 2)

Jesteś zawsze zajęty w pracy i nigdy nie masz wystarczająco dużo czasu, aby wykonać wszystkie zadania?

A co jeśli byłby sposób, aby pracować mniej i mieć wszystko zrobione?

W tym filmie pokażę Ci, jak stworzyć zespół, który pomoże Ci wykonać pracę bardziej efektywnie.

Dowiesz się jak poukładać Twój zespół, by pracownicy byli samodzielni i nie zawracali Ci głowy błahostkami.

Jeśli jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jak pracować mniej i zrobić więcej, ten film jest dla Ciebie!

Obejrzyj nagranie:

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Jeśli prowadzisz firmę i pracujesz od rana do nocy po kilkanaście godzin dziennie, rzadko widujesz rodzinę, czujesz się wykończony i masz już tego wszystkiego dosyć, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Dowiesz się z niego jak wyjść z tego kołowrotka oraz jak pracować mniej, zarabiać więcej i znaleźć wreszcie czas na życie.

Ten artykuł jest drugą częścią z trzech, w których podzielę się z Tobą, jak poukładać firmę w 12 krokach. 

To co Ci przekażę bazuje na moich doświadczeniu, ponieważ w 2016 i 2017 roku przeżyłem poważny kryzys zdrowotny. Pracowałem po 14-16 godzin dziennie, aż wysiadło mi zdrowie. Wyjście z tego kryzysu zajęło mi trochę ponad rok i podzielone było na trzy etapy.

ETAP 1 – Poukładałem SIEBIE,

ETAP 2 – Poukładałem ZESPÓŁ,

ETAP 3 – Poukładałem FIRMĘ 

Na tej podstawie opracowałem metodologię, z którą dzisiaj pracuję z klientami. W tym artykule omawiam etap drugi czyli – Poukładaj zespół. 

Dlaczego etap „Poukładaj zespół” jest ważny dla rozwoju Twojego biznesu?

Zobacz, jeśli nie masz poukładanego zespołu, to prawdopodobnie większość tematów spływa do Ciebie i po pierwsze jesteś mega zajęty pierdołami, a po drugie wiele tematów czeka na Twoją decyzję, przez co niektóre tematy nie mogą iść do przodu. To powoduje opóźnienia, straty finansowe i emocjonalne. Przejdziemy zatem przez kroki, które należy podjąć na tym etapie.  

KROK 5 – POUKŁADAJ RELACJE Z ZESPOŁEM

Przez ostatnie lata mojej pracy z przedsiębiorcami zauważyłem, że żyją w bańce swoich wyobrażeń o relacjach ze swoim zespołem. Nie jednokrotnie słyszałem, że mają z zespołem przyjacielskie relacje, i nie raz od tych samych osób słyszałem, że np. pracownicy ich oszukali lub okradli. Nie chcę wchodzić w ten temat głębiej, ale papierkiem lakmusowym do badania relacji z zespołem jest pytanie: czy ludzie ufają ci na tyle, że otwarcie mówią o swoich błędach i porażkach zarówno zawodowych jak i prywatnych?

Jeśli nie mówią, a Ty dowiadujesz się o nich przypadkiem, gdy jest często za późno, żeby naprawić wpadki to nie macie bliskich relacji.

Jak zatem powinna wyglądać relacja z zespołem? Osobiście preferuję relacje przyjacielskie, gdzie otwarcie rozmawiamy o jasnych i ciemnych stronach pracy, znamy się prywatnie, znamy członków swoich rodzin. Rozmawiamy o swoich wyzwaniach osobistych. Pomagamy sobie bezinteresownie. Jest to niebezpieczna droga, bo można zostać skrzywdzonym, ale podejmuję to ryzyko.

Rekomenduję zbudowanie na tyle zaufanej relacji z zespołem, żeby swobodnie rozmawiać o wszystkich sprawach biznesowych: pozytywnych i negatywnych. Jednocześnie pamiątając, jaką kto ma rolę w firmie. Pamiętaj, że to Ty jako szef ustalasz granice waszej relacji.  

KROK 6 – POUKŁADAJ PRZYWÓDZTWO

Jeśli jesteś jedynym przywódcą w Twojej firmie to masz problem. Nie ważne czy masz 5, 15, czy 50 ludzi. Potrzebujesz osób, które potencjalnie mogę Cię zastąpić, dlatego w tym kroku należy wybrać potencjalnego zastępcę, który może przejąć część twoich obowiązków. 

KROK 7 – ZAINWESTUJ CZAS W WYBRANYCH LUDZI

Zwróć uwagę, że nie bez przyczyny użyłem słowa „zainwestuj”, ponieważ jeśli chcesz wychować zastępcę musisz mu poświęcić czas. To tak jak z dzieckiem, jeśli zostawimy je samo sobie nic dobrego z tego nie wyniknie. Dlatego przekaż wybranym osobom swoją wizję, a później pomóż im stać się twoimi zastępcami. 

KROK 8 – PRZEKAŻ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Gdy wybierzesz i wychowasz zastępcę przyjdzie czas na przekazanie mu części swojej odpowiedzialności. Dla wielu szefów jest to trudny emocjonalnie krok, ponieważ wydaje im się, że tracą część wpływu na firmę i zespół. Nic bardziej mylnego! Jeśli masz zaufanego, lojalnego i kompetentnego zastępce to Twoja siła wpływu jest większa, bo w pewnym sensie możesz być w dwóch różnych miejscach. 

Wiesz już jakie są 4 kolejne kroki do wyjścia z pracy po kilkanaście godzin dziennie. Dlatego jeśli chciałbyś/chciałabyś nad tym popracować w zaufanej grupie przedsiębiorców podobnych do Ciebie zapraszam cię na warsztaty DNA przywódcy, gdzie popracujemy właśnie nad tymi 4 krokami.

A jeśli chciałbyś popracować nad sobą czy też nad firmą to zapraszam Cię na bezpłatną 15 minutową konsultację. Sprawdzimy jak mogę Ci pomóc.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.