Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

12 kroków jak mniej pracować? (część 3)

Kochasz swoją pracę, ale męczy Cię stres związany z różnymi obowiązkami i dotrzymywaniem napiętych terminów?
 
Odnosisz wrażenie, że jesteś jednocześnie szefem i pracownikiem?
 
Zmień to!
 
Uwolnij swój wolny czas i zarabiaj więcej!
 
Jeśli jesteś gotowy, by zorganizować swój biznes tak, aby mieć więcej czasu i mniej pracy to mam dla Ciebie film, w którym poznasz 4 kroki do poukładania firmy.
 
To już trzeci film z serii „Jak mniej pracować”.
 
Obejrzyj nagranie:

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Jeśli prowadzisz firmę i pracujesz od rana do nocy po kilkanaście godzin dziennie, rzadko widujesz rodzinę, czujesz się wykończony i masz już tego wszystkiego dosyć, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Dowiesz się z niego jak wyjść z tego kołowrotka oraz jak pracować mniej, zarabiać więcej i znaleźć wreszcie czas na życie.

Ten artykuł jest trzecią częścią z trzech, w których podzielę się z Tobą, jak poukładać firmę w 12 krokach. 

To co Ci przekażę bazuje na moich doświadczeniu, ponieważ w 2016 i 2017 roku przeżyłem poważny kryzys zdrowotny. Pracowałem po 14-16 godzin dziennie, aż wysiadło mi zdrowie. Wyjście z tego kryzysu zajęło mi trochę ponad rok i podzielone było na trzy etapy.

ETAP 1 – Poukładałem SIEBIE,

ETAP 2 – Poukładałem ZESPÓŁ,

ETAP 3 – Poukładałem FIRMĘ 

Na tej podstawie opracowałem metodologię, z którą dzisiaj pracuję z klientami. W tym artykule omawiam etap trzeci czyli – Poukładaj firmę. 

KROK 9 – POUKŁADAJ STRUKTURĘ ORGANIZACYJNĄ

Gdy zacząłem pracować z firmami z sektora MŚP zauważyłem, że prawie żadna z nich nie posiada struktury organizacyjnej. Nie posiada porządnych opisów stanowisk, dlatego też często pracownicy nie mają do końca pewności, co leży w ich obowiązkach, kto jest ich bezpośrednim przełożonym albo co mogą, a czego nie mogą robić na swoim stanowisku.

A jeśli pracownicy nie wiedzą i nie rozumieją swojej pracy to mamy gotową receptę na problemy firmy. Drugim ważnym aspektem struktury organizacyjnej oraz fachowych opisów stanowisk jest fakt, że jako właściciel mam się do czego odnieść podczas rozmów z pracownikami, zarówno tych przyjemniejszych jak i mniej przyjemnych.

KROK 10 – POUKŁADAJ PROCEDURY

Przyjrzyj się w jaki sposób funkcjonuje Twoja firma i Twoi pracownicy, spisz to, a później usprawnij. Dobre usprawnienie może zaoszczędzić dziesiątki godzin pracy poszczególnych osób, a w dzisiejszych czasach są to grube pieniądze.

KROK 11 – POUKŁADAJ FINANSE

Kolejnym duży szokiem w pracy z MŚP jest dla mnie fakt, że większość firm jednoosobowych i spółek nie kontroluje swoich finansów. Nie chodzi mi o weryfikację, czy klient zapłacił i ile mam do zapłaty podatków. Chodzi mi o podstawowe analizy sprzedaży pod kątem marży czy termonów płatności, wielkości kosztów i ich optymalizacji, czy prognozy finansów na przyszłość. A to niestety jest jednym z najczęstszych powodów upadku firm w Polsce. 

KROK 12 – POUKŁADAJ SPRZEDAŻ I MARKETING

Ostatnim krokiem, który należy podjąć (choć w większości przypadków nie ma takiej potrzeby, bo dobrze ułożony zespół potrafi ułożyć procesy) jest sprzedaż i marketing, bo w większości przypadków, gdy pomogę przedsiębiorcom poukładać firmę pojawia się wśród pracowników sporo wolnego czasu, który można przeznaczyć na pozyskanie i obsługę nowych klientów.

W standardowym procesie układania firmy wykonujemy 12 wcześniej opisanych kroków.

Oczywiście każdy krok jest dopasowywany do firmy z która pracuję. 

Wiesz już jakie są 4 kolejne kroki do wyjścia z pracy po kilkanaście godzin dziennie oraz znasz wszystkie 12 kroków jak mniej pracować. Dlatego jeśli chciałbyś/chciałabyś popracować nad 4 pierwszymi krokami w zaufanej grupie przedsiębiorców podobnych do Ciebie zapraszam cię na warsztaty DNA przywódcy, gdzie kawałek po kawałku przejdziemy wspólnie przez tę zmianę.

A jeśli chciałbyś popracować nad sobą czy też nad firmą to zapraszam Cię na bezpłatną 15 minutową konsultację. Sprawdzimy jak mogę Ci pomóc.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.