Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Co zrobić gdy nie stać Cię na pracownika? Poznaj 6 wskazówek

Mając ogrom pracy w swojej firmie pewnie nie raz myślałeś o zatrudnieniu pracownika. Lecz jeśli zliczyłeś wszystkie koszty i wydatki, zauważyłeś, że najzwyczajniej Cię na niego nie stać?

Co zrobić kiedy pracy coraz więcej, a Ty nie możesz sobie pozwolić na pełnoetatowego pracownika?

Jeśli prowadzisz firmę i nie wyrabiasz się już z pracą, ale nie masz kasy, żeby zatrudnić pierwszą lub kolejną osobę koniecznie zobacz nagranie i poznaj 6 wskazówek:

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Niejeden przedsiębiorca się z tym zmaga… Dużo pracy w firmie, a środków na zatrudnienie pracownika brak. Jak sobie z tym radzić? Co zrobić jeśli potrzebujesz wsparcia w działaniach, a nie stać Cię na pełnoetatowego pracownika?
 
Jeśli jesteś ciekaw odpowiedzi to zapraszam do przeczytania poniższego artykułu, w którym podpowiadam 6 kroków, co zrobić jeśli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie pracownika ze względów finansowych.

 

KROK 1: PRZYJRZYJ SIĘ MODELOWI BIZNESOWEMU

Jeśli masz pracy po pachy, ale nie stać cię na pracownika to najprawdopodobniej masz problem biznesowy.

Mogą to być nadmuchane koszty jak np. super fura w leasingu, może to być zbyt mała sprzedaż, zbyt niskie ceny, za duże rozproszenie na wiele frontów, czyli zajmujesz się wieloma sprawami zamiast się skupić na swoim biznesie.

Zazwyczaj szczera analiza i poprawa w tych zakresach uwalniają środki na pracownika. Teoretycznie moglibyśmy tutaj zakończyć…ale przeczytaj ten wpis do końca, żeby poznać kilka metod, które pozwolą ci w pewnym sensie zaoszczędzić na zatrudnianiu ludzi. Szczególnie jeśli masz ich kilku lub wcale.

KROK 2: ZATRUDNIENIE NA CZĘŚĆ ETATU

Rzadko kiedy zatrudniając nową osobę w mikro firmie mamy dla niej pracy na pełny etat. Nie wiadomo dlaczego wielu przedsiębiorców zatrudnia ludzi w taki sposób, co jest kosztowne i ryzykowne. Dlatego rozważ zatrudnianie na część etatu np. na 1/2 lub 1/4 etatu. Kolejne rozwiązanie to...

KROK 3: ZATRUDNIENIE NA ZLECENIE NA GODZINY

To bardzo wygodna forma, która pozwala zatrudnić ludzi i umówić się z nimi, że będziemy się rozliczać jedynie za realnie przepracowany czas. Nie płacisz wtedy za to, że ktoś bezczynnie siedzi, bo nie masz dla niego pracy.

KROK 4: ZATRUDNIENIE NA UMOWĘ O DZIEŁO

Czyli rozliczasz się z pracownikiem za konkretne wykonane dzieło, czyli projekt. Ustalacie zakres, terminy i cenę przed rozpoczęciem pracy. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że od razu znasz koszty i nie masz żadnego zobowiązania wobec pracownika, oprócz umowy oczywiście. Kolejna możliwość to…   

KROK 5: PODWYKONAWCY LUB FREELANCERZY B2B

To sytuacja w której zatrudnisz kogoś, kto prowadzi JDG i za swoja pracę wystawi ci fakturę. W tych okolicznościach nie musisz się martwić o umowy, ZUS, czy PIT. Po prostu opłacasz fakturę i po sprawie. W takim modelu pracuje wielu specjalistów: budowlańcy, instalatorzy,  marketingowcy, księgowi, wirtualne asystentki, a nawet handlowcy. Oczywiście trzeba pamiętać o zabezpieczeniu swoich interesów wchodząc w taką współpracę, ale to wiadoma sprawa. Tutaj trzeba również pamiętać, że takie osoby wymagają stałego nadzoru, więc raczej nie ma co liczyć, że im zapłacisz i wszystko będzie cacy. 

KROK 6:SPECJALISTYCZNE FIRMY

Firmy, które wykonają za ciebie szerszy zakres pracy. Mam tutaj na myśli np. agencje marketingowe, które zatrudniają wielu specjalistów z różnych branż, lub większe biura rachunkowe, które nie bazują na właścicielu i ewentualnej asystentce, lecz zatrudniają wiele osób.

Takie firmy zazwyczaj są droższe od freelancerów działających na własną rękę, ale dają większe bezpieczeństwo. W przypadku gdy ktoś np. zachoruje oni zadbają o zastępstwo.  

Znasz już 6 kroków, które możesz podjąć, gdy nie stać cię na pracownika, więc do dzieła 😊 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.