Jak budować pewność siebie? Poznaj 4 kroki, które Ci w tym pomogą!

Jesteś liderem i masz poczucie, że brakuje Ci pewności siebie? Zastanawiasz się, co zrobić, by ją mieć? Dobra wiadomość jest taka, że tę umiejętność można wytrenować i nie ma ona nic wspólnego z zarozumialstwem, wywyższaniem się i brylowaniem w towarzystwie!
A może wręcz przeciwnie, wydaje Ci się, że jesteś pewny siebie, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów w pracy lidera, którym jesteś?
Zobacz nagranie wideo, które dla Ciebie przygotowałem na temat pewności siebie i przemień wskazówki w działania i zobacz, jakie pozytywne zmiany zadzieją się w firmie.
Zapraszam do oglądania!
A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:
Dla tych, którzy wolą przeczytać:
Pewność siebie jest często mylona z wywyższaniem się, z zarozumialstwem, z błyszczeniem w towarzystwie i robieniem wokół siebie dużo zamieszania. Ale to co zauważyłem to bardzo często takie zachowanie jest przykrywką. Jest zasłoną dymną przed brakiem pewności siebie, lidera, który tak się zachowuje. Niestety, jeżeli ktoś próbuje za wszelką cenę błyszczeć albo nawet próbuje poniżać innych ludzi, to ewidentnie jest to sygnał braku pewności siebie.
Czym zatem będzie pewność siebie? Otóż według mnie pewność siebie to jest przekonanie, że wyzwanie, przed którym stoję, problem, przed którym stoję, jestem w stanie pokonać. Jest to również z drugiej strony przekonanie, że podejmuję właściwe decyzje, czy to w biznesie, czy w życiu osobistym. Niestety, wielu liderom, z którymi rozmawiam, z którymi pracuję, brakuje zdrowej pewności siebie, przez co tracą oni sami, tracą ich zespoły i ich firmy.
Przyjrzyjmy się teraz kilku obszarom, w których te straty są najbardziej widoczne. Przede wszystkim jest to widoczne w braku poczuciu bezpieczeństwa zespołów. Zobacz, jeżeli liderowi brakuje pewności, brakuje mu przekonania, że to, co robi, jest właściwe, że podejmuje właściwe decyzje, że jego firma idzie w właściwym kierunku, że jego firma będzie się rozwijać, to ludzie będą również mieć takie wątpliwości. A u pracowników zazwyczaj wątpliwości co do przekonania lidera o tym, że idziemy we właściwą stronę powoduje brak poczucia bezpieczeństwa. A jeżeli ktoś pracując u Ciebie czy w jakiejkolwiek innej organizacji nie czuje bezpieczeństwa, nie czuje bezpieczeństwa przyszłości w tej firmie, to prawdopodobnie może się rozglądać za nowym zajęciem. Chyba nikt nie chciałby tracić pracowników, prawda?
Drugim obszarem, w jakim straty dla organizacji czy dla zespołu i sygnałem na to, że liderowi brakuje poczucia pewności tej wewnętrznej pewności siebie jest to, że lider bierze więcej niż daje swoim ludziom. Szczególnie widać to w przypisywaniu sobie zasług współpracowników.
Widziałem już to nieraz, że pracownicy się napracowali, wypracowali coś fajnego, wygenerowali coś fajnego, a potem ich szef przełożony mówi to ja to zrobiłem, to ja to wymyśliłem. To jest ewidentne kłamstwo, brak szczerości i przypisywanie sobie zasług innych ludzi. To nie jest najlepsze rozwiązanie, bo ci ludzie z czasem będą coraz bardziej zniechęceni. Tak jak mówiłem wcześniej, prawdopodobnie będą się rozglądać za innym zajęciem.
Kolejnym obszarem takiej bardzo dużej straty dla organizacji, dla Twojego zespołu może być to, że liderzy, którym brakuje pewności siebie, blokują innych współpracowników. To znaczy np. mają świetnego fachowca w zespole i blokują go. Nie udzielają mu zbyt wielu informacji, nie inwestują w niego, nie rozwijają go, bo obawiają się, że on im zrobi konkurencję albo co gorsza obawiają się, żeby on nie był przypadkiem mądrzejszy od tego lidera. No sorry, ale jeżeli nie będziesz inwestować w ludzi, to będziesz mieć większy problem, niż nawet gdyby ci chcieli zrobić konkurencję.
Poza tym w jednym z moich nagrań wideo mówiłem o dobrych relacjach z pracownikami. Jeżeli wypracujesz dobre relacje z pracownikami, to nie masz żadnej obawy, żeby w nich inwestować. Dlaczego? Bo jeżeli się bardzo rozwiną, będą chcieli być przedsiębiorcami tak jak Ty, to możecie po prostu zrobić ze sobą spółkę. Nie ma nic fajniejszego niż spółka z kimś, kogo lubię i z kimś, kto jest mądry. I osobiście uważam, że powinniśmy w zespole mieć ludzi mądrzejszych od siebie, lepszych od siebie, bo wtedy nasza organizacja zacznie się dynamicznie rozwijać.
I kolejny, już czwarty obszar, który jest wypadkową tego, o czym powiedziałem wcześniej. Liderzy bez wewnętrznej, zdrowej pewności siebie ograniczają swoją organizację. No bo jeżeli ograniczają swoich ludzi, ograniczają rozwój tej firmy, to tym samym cała organizacja na tym traci. I albo z jednej strony nie rozwija się tak szybko, jakby mogła, albo wręcz cofa się w rozwoju.
Teraz chciałbym Cię zachęcić do zadania sobie bardzo prostego, ale niełatwego pytania. Otóż zastanów się przez moment, czy rzeczywiście możesz powiedzieć sam przed sobą, że masz wewnętrzną, zdrową pewność siebie? Czy jesteś pewnym siebie liderem?
Bez względu na to, jakiej odpowiedzi udzieliłeś, łap teraz 4 konkretne kroki, które możesz wykonać w kierunku zdrowej pewności siebie:
Krok 1: Poznaj swoje słabe i silne strony.
Każdy z nas jest w czymś mega dobry i każdy z nas ma też obszary, w których jest słaby. Sztuką jest zdefiniować te, które są Twoją mocną stroną. Można to zrobić na różne sposoby. Można przyjść do mnie na test osobowości, który pokaże Ci Twoje predyspozycje, można porozmawiać ze znajomymi, z bliskimi, żeby wskazali to, co jest u Ciebie najmocniejsze, najsilniejsze i to, co jest u Ciebie najsłabsze. I wtedy, jeżeli będziesz skupiać się na tych najmocniejszych stronach, to Twoja pewność siebie będzie rosła. Dlaczego? Bo kolejne rzeczy będą Ci się udawać, a Ty będziesz coraz lepszym fachowcem.
Krok 2: Osiągaj cele i zapisuj swoje rezultaty.
Zobacz, nie jest sztuką porwać się z motyką na słońce i nie zrealizować swojego celu. Sztuką jest wyznaczać sobie realne do osiągnięcia cele, a potem stopniowo, systematycznie je realizować i to, co jest istotne – warto z osiągniętego celu, z osiągniętego sukcesu zrobić notatkę, zapisać co poszło dobrze, dlaczego tak się wydarzyło, co się udało i co jakiś czas do tego wracać, żeby nie zapominać, że potrafimy osiągać 😊
Krok 3: Doceniaj sukcesy Twoich współpracowników.
Dla wielu liderów jest to bariera nie do przejścia, żeby zacząć doceniać pracę swoich ludzi, zacząć doceniać ich sukcesy, zacząć doceniać, że są fachowcami. Wiem, czasami wewnętrznie jest jakaś taka blokada, ale spróbuj, przetestuj. Oczywiście zawsze możesz się do mnie odezwać. Możemy nad tym popracować, ale jesteś też w stanie zrobić to samemu.
Krok 4: Proś o pomoc, jeżeli sobie nie dajesz z czymś rady.
Najgłupszą rzeczą jest udawać, że ja sobie dam radę, nie mając pojęcia jak coś zrobić. Natomiast sztuką jest i wielką odwagą i przejawem poczucia pewności, poczucia bezpieczeństwa w tym środowisku, w którym funkcjonuje, to proszenie o pomoc ludzi, którzy znają się lepiej na tym, z czym ja sobie nie radzę. Na przykład może chciałbyś popracować nad pewnością siebie? Możesz znaleźć osobę, mogę to być ja lub ktokolwiek inny, kto może Ci pomóc przejść przez ten proces. W pracy próbujesz coś zrobić, nie dajesz sobie rady – poproś o pomoc współpracownika. W życiu osobistym są jakieś obszary, w których jesteś słaby, to znajdź kogoś, kto się na tym zna i poproś tę osobę. Dzięki temu pokażesz, że jesteś na tyle pewny siebie, że nie boisz się prosić o pomoc, bo to co nas często blokuje to wstyd. Dlatego odstaw wstyd na bok, odstaw obawy na bok i zacznij prosić o pomoc. To pomoże Ci w zaskakujący sposób budować swoją pewność siebie.
Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.
Pozdrawiam,
Piotr
Zapisz się
na Newsletter!
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać informacje o tym jak poprawić funkcjonowanie swojej firmy wypełnij poniższy formularz.
Thank you!
You have successfully joined our subscriber list.