Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Jak dbać o pracowników? Spraw, żeby nie chcieli odejść z Twojej firmy!

W dzisiejszych czasach rynek pracy jest bardzo konkurencyjny, a pracownicy są coraz bardziej świadomi swojej wartości na rynku. W związku z tym, utrzymanie wysoko wykwalifikowanego zespołu pracowników staje się coraz trudniejsze dla przedsiębiorstw. Aby przeciwdziałać utracie wartościowych pracowników, należy zadbać o ich dobre samopoczucie i motywację.

Warto wiedzieć kiedy i jak zadbać o pracowników, jak rozwijać umiejętności swoich ludzi oraz jak zachęcić ich do pracy w swojej firmie. Poznaj 7  prostych zasad, dzięki którym nie będziesz musiał (prawdopodobnie) zastanawiać się jak znaleźć dobrego pracownika.

Zapraszam do obejrzenia nagrania:

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Z badań przeprowadzonych przez portal Pracuj.pl wynika, że 53% badanych chciałoby w tym roku, czyli 2023, zmienić swoją pracę. Natomiast 50% zadeklarowało również, że chciałoby podnieść swoje kompetencje, chciałoby się nauczyć czegoś nowego i chciałoby się rozwijać zawodowo.

Co to oznacza dla nas, przedsiębiorców? Dwie rzeczy:

  • Po pierwsze mamy problem, bo 53% badanych, czyli możemy zakładać, że jakaś część naszych pracowników chce w tym roku zmienić pracę.
  • Po drugie mamy ogromną szansę, żeby ich u siebie zatrzymać, no bo chcą się rozwijać, chcą się uczyć nowych rzeczy. Liczą na to, że my w nich zainwestujemy.

Dlatego w tym wpisie podzielę się z Tobą 7 konkretnymi krokami, które możesz podjąć po to, żeby zatrzymać u siebie najlepszych pracowników.

Widzę to praktycznie każdego dnia, szczególnie w małych i średnich firmach, z którymi współpracuję. Przedsiębiorcy, właściciele, założyciele, prezesi ciężko pracują na to, żeby rozwijać firmę. Z jednej strony chcieliby, żeby ich pracownicy równie ciężko pracowali, ale niestety zapominają o kilku drobnych elementach, które z jednej strony powodują, że nie są tak wydajni, jak by mogli, a z drugiej strony pracownicy myślą o tym, żeby zmienić pracę. Co możemy zrobić, żeby zatrzymać szczególnie tych najlepszych u siebie w firmie?

KROK 1: Dawaj swoim pracownikom więcej swobody i przestań wszystko kontrolować.

Zobacz, kiedy chcesz wiedzieć dokładnie, co się dzieje w Twojej firmie, kiedy chcesz ogarniać wszystkie wątki, które się wydarzają, kiedy chcesz mieć pieczę nad każdym drobnym elementem, dzieją się dwie rzeczy. Po pierwsze, Twój pracownik myśli sobie „no dobra, to po co ja mam wysilać? Po co mam się starać? Przecież szef to ogarnie, szef to załatwi, szef to zrobi, szef będzie za mnie myślał.” A po drugie ty masz milion spraw na głowie.

Natomiast kiedy dasz trochę więcej swobody, nie mówię, żeby od razu tak na 100%, ale będziesz dawać krok po kroku więcej swobody twoim ludziom, to oni będą się czuli coraz bardziej odpowiedzialni. Wtedy Ty będziesz mieć mniej na głowie, a oni będą się bardziej angażować w Twoją firmę i będą bardziej czuli, że są częścią tego projektu. Ty natomiast będziesz mieć więcej czasu, żeby nimi zarządzać.

KROK 2: Przekazuj odpowiedzialność zamiast wyznaczać zadań.

Jeżeli np. masz magazyn w swojej firmie, to możesz przekazać magazynierowi, że ma iść pozamiatać podłogę. Ok, ale możesz również powiedzieć „Słuchaj, drogi Jurku, jesteś odpowiedzialny za magazyn i ja oczekuję, że tam będzie zawsze czysta, wysprzątane podłoga, ale dodatkowo, że będzie porządek na półkach itp.”

Najlepiej taką instrukcję wyrazić w jakieś formie dokumentu, zdjęć i wtedy ten człowiek wie do jakiego stanu ma doprowadzać ten magazyn. Zwróć uwagę, że w pierwszej sytuacji, kiedy powiedziałeś idź pozamiatać podłogę, dałeś konkretne zadanie i ktoś pójdzie, pozamiata podłogę i wróci, powie pozamiatane albo nawet i nie wróci.

A w drugiej sytuacji, kiedy przekazujesz odpowiedzialność za cały magazyn, ten ktoś, nieważne kiedy i jak będzie zamiatał, odkurzał albo wycierał podłogę, po prostu ma doprowadzić do konkretnego rezultatu. I co to powoduje? Większe zaangażowanie ze strony ludzi i większą odpowiedzialność za to, co im powierzasz. Dlatego zamiast przekazywać zadania, przekazuj odpowiedzialność.

KROK 3: Poszerzaj perspektywę Twoich pracowników.

Mówiąc inaczej, inwestuj w nich, rozwijaj ich. Pozwól im się nauczyć innego sposobu myślenia. Najgorsze co możemy zrobić, to mieć w głowie takie przekonanie, że moi pracownicy to powinni myśleć tak jak ja albo moi pracownicy to powinni to, albo powinni tamto, albo ja bym oczekiwał, że to będzie tak i tak.

I fajnie! Możesz mieć takie oczekiwania i takie przekonanie, że oni powinni, ale możesz również w nich zainwestować. Możesz zainwestować swój czas ucząc ich nowych rzeczy. Możesz zainwestować pieniądze rozwijając ich np. przez szkolenia, warsztaty. W ten sposób, kiedy pokazujesz im trochę szerszą perspektywę to pokazujesz im trochę szerszy obraz całego biznesu, a oni mają szansę zacząć myśleć tak jak Ty. I to ponownie będzie zwiększało ich zaangażowanie, bo będą czuć, że się rozwijają, więc będą chcieli zostać w Twojej firmie, będą chcieli z tobą pracować, bo potraktują cię jako mentora, który wnosi wartość do ich życia.

KROK 4: Pozwól Twoim pracownikom działać po swojemu, ale w ściśle określonych ramach.

Pozwól im, żeby byli kreatywni, żeby oni rozwiązywali problemy. Oczywiście do tego trzeba odhaczyć punkt wcześniej, czyli nauczyć ich, w jaki sposób mają to robić.

Kiedy już się nauczą i kiedy zrozumieją cel to pozwól im na swobodę w określonych ramach. Najprostszym przykładem będzie to, że ktoś w firmie ma zrealizować jakiś projekt i teraz, żeby zrealizować jakiś projekt, to są ważne trzy parametry: termin, budżet i jakość w jakiej ma być ten projekt wykonany.

Bardzo rzadko dla nas, jako dla przedsiębiorców istotne jest, jak dokładnie poszczególne coś ma być wykonane. Więc jeżeli nie ma takiej potrzeby, żeby bardzo dokładnie wszystko określać, pozwól Twoim ludziom na swobodę. Pozwól im działać po swojemu i to znowu spowoduje, że oni będą bardziej zaangażowani, że wykażą się swoją kreatywnością. Dzięki temu będą chcieli pracować w firmie, w której mają swobodę. To, co najbardziej odstrasza pracowników i powoduje, że oni chcą zmienić pracę to to, że są ograniczani tłumaczeniami, że ich pomysły są ścinane. Więc pamiętaj daj im większą swobodę, ale w ściśle określonych ramach.

KROK 5: Koryguj Twoich pracowników w drobnych rzeczach.

Na przykład jak przychodzi nowa osoba albo nawet jest osoba, która już dłużej z Tobą pracuje, ale zaczyna jakiś projekt, to zwracaj szczególną uwagę na początku tego projektu na drobne rzeczy, na drobne korekty. Tak, żeby pracownik nauczył się pracować w ściśle określony i oczekiwany sposób. Bo jeżeli będziesz zwracać na drobne rzeczy uwagę, kiedy będziesz korygować na początku projektu terminy, budżety, jakość realizacji, to z czasem nie będziesz musiał korygować dużych spraw, bo pracownik nauczy się poprawiania już w drobnych rzeczach, więc w dużych rzeczach będzie równie dobry.

KROK 6: Korygując Twoich ludzi skupiaj się na faktach i konkretach.

Unikaj emocjonalnych wywodów, unikaj oceniania, unikaj pieprzenia. To tylko zniechęca ludzi do tego, żeby z Tobą pracować, pracować w Twojej firmie. Dlatego jeżeli chcesz zwrócić komuś uwagę, to skup się bardzo konkretnie na faktach, na zadaniach, na tym co ta osoba zrobiła.

KROK 7: Doceniaj swoich ludzi.

Zwracaj uwagę na ich sukcesy, zachęcaj ich do wysiłku. Jeżeli włożą ten wysiłek, to podziękuj im za to. Zachęcaj do kreatywności. Daj im tą swobodę, o której pisałem wcześniej i cały czas doceniaj, zachęcaj, motywuj do działania. Nie ma nic gorszego niż niepotrzebna krytyka. Nie ma nic gorszego niż dopieprzenie się do byle rzeczy, które są w zasadzie nieważne. Nie ma nic gorszego niż zniechęcanie pracowników do pracy.

Pewnie słyszałeś takie hasło, że przychodzi się do pracy, do firmy, a odchodzi się od swojego przełożonego. I dokładnie tak jest w małych i średnich, dużych korporacjach. Wszędzie, w każdej firmie przychodzi się do pracy, do jakiejś firmy, a odchodzi się od przełożonego. I dlaczego odchodzi się od przełożonego? No właśnie dlatego, że on nie docenia, nie zachęca, nie zauważa i nie zwraca uwagi na sukcesy swoich ludzi. Więc Twoim zadaniem jako skutecznego przedsiębiorcy jest to, żeby działać wręcz odwrotnie –  zauważać, doceniać, motywować i nagradzać.

Jestem pewien, że jeżeli zadbasz o te siedem kroków, to zminimalizuje ryzyko, że Twoi świetni, ale również inni pracownicy od Ciebie odejdą. Pamiętaj, żeby te kroki wykonać.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.