Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Jak pracować nad firmą oraz, jaka jest w niej Twoja rola?

Za każdym razem, gdy słyszę ekspertów radzących, by pracować nad firmą, a nie w niej, zaczynam się denerwować, bo nikt nie precyzuje, jak to osiągnąć. Co więcej, nikt nie wyjaśnia, dlaczego tak trudno pracować nad firmą, kiedy ma się tysiące spraw na głowie.

Mimo że niektórzy z nich deklarują, że potrafią tego nauczyć, to najpierw trzeba im zapłacić kilka tysięcy złotych.

Niestety nigdy nie słyszałem, żeby któryś z nich mówił, że można pracować nad firmą, pracując w niej. Trzeba tylko zrozumieć, jaką funkcję się w niej pełni. Potem można się między tymi rolami przełączać. Tak właśnie robię.
Prowadząc firmę i będąc jej założycielem, możesz odgrywać trzy różne role:
• właściciela,
• menedżera,
• pracownika.

W tym odcinku wyjaśniam, czym różnią się one od siebie oraz przedstawiam konkretne wskazówki, dzięki którym ulepszysz działanie swojej firmy, łącząc trzy wymienione wyżej role.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszam do oglądania!

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Muszę przyznać, że na maksa irytuje mnie to, jak słyszę od wielu guru biznesu „musisz pracować nad firmą” i wszyscy się mądrzą, że musisz pracować nad firmą, ale nikt nie podpowiada jak to zrobić. Oczywiście niektórzy mówią tak „zapłać mi parę albo paręnaście albo parędziesiąt tysięcy i ci powiem”. Ale od żadnego z nich nigdy tego nie usłyszałem. Jak to zrobić, jak przejść z sytuacji, gdzie jestem pracownikiem i ciężko pracuję na co dzień, mam tysiąc spraw na głowie i nagle mam z tej sytuacji wyjść i pracować nad moim biznesem? Już za chwilę wyjaśnię, że jest to możliwe, dlatego, że pracowanie nad firmą to jest jedna z ról. To jest rola właściciela. Ale oprócz tego, że w naszych biznesach mamy rolę właściciela i zaraz definiuje dokładnie, czym ona się charakteryzuje, to mamy jeszcze dwie dodatkowe role: rolę zarządu, czyli osoby, która na co dzień zarządza przedsiębiorstwem i rolę pracownika, który po prostu w tej firmie pracuje.

Jak już pewnie czujesz, te trzy role bardzo się różnią, więc przejdę do definicji ról, a później podpowiem Ci, w jaki sposób przemieszczać się pomiędzy nimi. Zacznijmy od roli właściciela.

Jeżeli założyłeś swój biznes, to jesteś jego właścicielem, ale czy myślisz jak właściciel? Już to sprawdzimy. Otóż zobacz. Właściciel myśli długoterminowo, strategicznie to znaczy 3, 5, 10 lat do przodu. Zastanawia się jak jego biznes ma wyglądać za tych kilka. Czasami nawet w niektórych branżach da się to zrobić na kilkanaście lat. Co więcej, właściciela powinny interesować co najwyżej 2 obszary. Po pierwsze jeżeli taki będzie cel strategiczny to maksymalizacja zysków, czyli np. jak największe przychody w biznesie na jak największej marży albo właściciela może też interesować budowanie wartości przedsiębiorstwa, bo np. chciałby kiedyś tą firmę sprzedać.

Zobacz, to są dwa parametry, którym można bardzo łatwo mierzyć wysokość sprzedaży, wysokość marży. Łatwo to zmierzyć i tak samo wartość przedsiębiorstwa. Co ważne, właściciel przedsiębiorstwa wypłaca z niego pieniądze. Tak się kolokwialnie mówi, ale czerpie środki. Czerpie pieniądze ze swojego przedsiębiorstwa tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przedsiębiorstwo generuje zysk. Właściciel wypłaca pieniądze z zysku. Co to oznacza? Oznacza to, że jeżeli czyjeś, być może twoje przedsiębiorstwo nie generuje zysków, to jako właściciel nie masz podstaw do tego, żeby wypłacać z niego pieniądze.

Oczywiście ja mówię teraz o idealnym, modelowym podejściu. Osobiście sam takie stosuję. Czyli jeżeli moje przedsiębiorstwo nie generuje zysków, ja z pozycji właściciela nie czerpię z tego korzyści. I co ważne, nawet jeżeli jako właściciel również pracuje w tym przedsiębiorstwie w roli zarządu. I to jest ta druga rola, o której mówiłem. Każda osoba, która założyła swój biznes, pracuje w niej i nim zarządza. Pełni rolę zarządcy. Czyli jej zadaniem, jej celem jest tak zorganizować przedsiębiorstwo, żeby ono realizowało cel właścicielski.

Pamiętasz, mówiłem przed chwilą o celu właścicielskim i dokładnie zarząd ma realizować cele właścicieli. To jest bardzo ważne. Zarząd nie realizuje widzimisię, co mi się dzisiaj podoba albo jutro. Zarząd powinien realizować cele właścicielskie, oczywiście jeżeli one są określone. I tutaj w roli zarządu mamy dwie perspektywy. Dwa główne założenia, które zarząd powinien realizować, oprócz oczywiście celów właścicielskich, powinno być zwiększanie sprzedaży i obniżanie kosztów. I co bardzo ważne, zarząd powinien otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę.

Co to znaczy? Oznacza to, że jeżeli Ty jesteś właścicielem i pracujesz w swojej własnej firmie, to za tą pracę powinieneś dostać wynagrodzenie i uwaga wynagrodzenie w wysokości rynkowej. To znaczy jeżeli jesteś prezesem spółki, pełnisz tę rolę w Twojej firmie, która ma 5 osób, to zachęcam Cię – sprawdź jakie są stawki rynkowe i co miesiąc powinieneś otrzymywać dokładnie takie wynagrodzenia, jakie otrzymywałby prezes 5 osobowej spółce. Ale jeżeli Twoja spółka liczy 250 osób, no to również trzeba sprawdzić rynkowo ile powinna taka osoba dostawać. I wtedy Ty jako prezes, jako dyrektor zarządzający tej spółki, powinieneś otrzymywać wynagrodzenie właśnie w tej wysokości rynkowej. Jak gdybyś zatrudnił prezesa z zewnątrz do 250 osobowej firmy.

To jest bardzo ważne. Dlaczego? Bo jeżeli na przykład jesteś właścicielem i nie pobierasz z tego tytułu specjalnie środków, bo twoja firma nie zarabia, jesteś zarządem i nie pobierasz wynagrodzenia, bo twoja firma nie zarabia, to znaczy, że twoja firma ma problem. To znaczy, że finansowo jest jakiś problem w Twoim przedsiębiorstwie i trzeba go zdefiniować, a potem rozwiązać.

Bardzo ważne, że zarząd zazwyczaj myśli w perspektywie 1 do 3 lat, bo w takiej perspektywie realizuje cele właścicielskie. I tutaj dochodzimy do trzeciej roli, czyli do roli pracownika. I bardzo ciekawe, że pracownik to jest ta osoba, która na co dzień wykonuje różne dziwne zadania, czyli np. jedzie do klienta, żeby coś sprzedać, albo jedzie jako instalator do klienta, żeby coś zainstalować, albo odbiera w biurze obsługi klienta telefony od osób, które chcą coś załatwić. To jest taka codzienna praca, którą wykonuje pracownik. I teraz rola pracownika polega na tym, że zazwyczaj on powinien, różnie to bywa 😉, ale powinien realizować cele zarządu, a one powinny nawiązywać do celów strategicznych, czyli celów właścicielskich.

Zadaniem pracownika jest to, żeby realizować codzienne zadania, które pomogą zrealizować cel przedsiębiorstwa. Proste, nie? Ale teraz zauważ, że pracownik myśli trochę inaczej. W innej perspektywie czasu. Pracownik zazwyczaj myśli o miesiącu, kwartale, niektórzy myślą rok do przodu, ale zazwyczaj pracownik myśli jak zrealizować cele w tym miesiącu, żeby dostać odpowiednie wynagrodzenie i jeżeli jest taka możliwość, żeby otrzymać premię. I to jest całkowicie naturalne. To jest jego rola. On ma realizować cele, które otrzymał od zarządu i co miesiąc się z nich rozliczać.

Zwróć uwagę, że opisałem właśnie trzy różne role: właściciela, rolę zarządu i rolę pracownika. I teraz zachęcam Cię, odpowiedz na proste pytanie W której roli spędzasz najwięcej czasu? Czy to jest właściciel? Czy zarząd? Czy to jest pracownik?

Pracowałem już z setkami przedsiębiorców, zresztą sam nim jestem od kilkunastu lat i  najwięcej czasu większość polskich założycieli małych i średnich firm pracuje jako pracownik, czyli wykonuje tę codzienną robotę, taką mrówczą pracę. Rzadko mają czas, żeby zarządzać, a praktycznie nie mają tego czasu, żeby pełnić rolę właściciela, czyli tak naprawdę pracować nad swoim biznesem. Teraz jak wyjść z tej sytuacji? Bez względu na to jakiej odpowiedzi udzieliłeś, spróbujmy teraz razem przejść przez to jak wyjść z tej roli, szczególnie pracownika do roli zarządu, a później jak z roli zarządu wyjść do właściciela.

Jest kilka kroków, które Ci podpowiem. Sprawdziłem je na sobie, sprawdziłem na wielu klientach to po prostu działa, ale trzeba je wykonać.

Krok 1: Zmień myślenie

Jeżeli myślisz na co dzień jak pracownik, to znaczy myślisz, żeby domknąć miesiąc, żeby rozliczyć miesiąc, żeby tu jutro coś z klientem załatwić, to to jest mentalność pracownika. Jeżeli myślisz w taki sposób, to będziesz mieć problem, żeby pracować nad firmą i żeby ją rozwijać. Więc pierwszym krokiem absolutnie jest to, żeby zmienić myślenie.

Krok 2: Zauważ, w której roli jesteś

Wróć jeszcze raz do początku tego artykułu i zauważ jak myśli właściciel, jak myśli zarząd, jak myśli pracownik i zrób wszystko, żeby zmieniać Twoje myślenie, bo jeżeli zmienisz Twoje myślenie, zaczniesz myśleć jak właściciel, to to jest pierwszy krok do zmiany. Kiedy już nauczysz się i zrozumiesz, zmienisz to wtedy możesz w sposób bardziej lub mniej być bardziej świadomy, zaczynać rozpoznawać kiedy w codziennej pracy jesteś w której roli. To znaczy jak jedziesz do klienta podpisać umowę to jedziesz do klienta podpisać umowę jako handlowiec, czyli jesteś pracownikiem. Jeżeli zastanawiasz się jak zwiększyć sprzedaż w Twojej spółce albo jak obniżyć koszty, to jesteś w roli zarządu, bo to jest jego zadanie. Kiedy siedzisz sobie w pracy, ale najlepiej po pracy, po południu pijesz kawkę i zastanawiasz się jak rozwinąć biznes, jak zbudować jego wartość w perspektywie kilku albo kilkunastu lat to myślisz jak właściciel.

Krok 3:Przełączaj się między rolami w sposób świadomy

Na przykład będziesz coś robić, będzie to weekend i usiądziesz, powiesz nie, nie, teraz ja wykonuję zadania pracownika. Nie powinienem w weekend myśleć jak pracownik i pracować jak pracownik w weekendy. Jesteś właścicielem, nie powinno cię w ogóle być w pracy, w firmie, więc wtedy świadomie możesz przełączać się między rolami. Możesz powiedzieć nie teraz. To nie jest czas po to, żeby mi Adam sprawdzał jakieś Excela czy przygotowywał coś dla klienta. Nie. Teraz jest czas, żebym się zastanowił nad moją firmą. Teraz chce być właścicielem. I kiedy zaczniesz się świadomie przełączać między tymi rolami, no to już można powiedzieć, że dokonałeś zmiany.

Ale to nie wszystko. Kiedy nauczysz się świadomie przełączać między rolami, możesz podjąć świadomy krok zbudowania zespołu, który wejdzie w role, których nie chcesz pełnić. Czyli na przykład, jeżeli z jakiegoś powodu musisz jeździć do klientów, załatwiać sprawy handlowe, to możesz stwierdzić nie, ja nie chcę już dłużej być handlowcem w mojej firmie. Potrzebuję kogoś, kto wejdzie w tę rolę, kto przejmie moje obowiązki i wtedy w sposób świadomy możesz zatrudnić taką osobę. Ale tak samo kiedy np. zbudujesz już zespół pracowników, będziesz zarządem i któregoś dnia stwierdzisz, że nie chcę już zarządzać tym przedsiębiorstwem, chcę być tylko właścicielem, to możesz wtedy zatrudnić albo wyszkolić w swojej firmie zarząd, który będzie zarządzał Twoim przedsiębiorstwem. I wtedy świadomie z tej roli rezygnujesz. Zatrudniasz zarząd, który zarządza.

Ale słyszałem taką historię, że człowiek, który był właścicielem przedsiębiorstwa, właścicielem firmy, zatrudnił sobie zarząd, a on sam pracował jako pracownik fizyczny, po prostu lubił tę pracę. Taki model też wchodzi w grę. Nie wiem, czy on jest dla ciebie najlepszy, ale takie modele również funkcjonują.

Więc kiedy rozpoznasz role, nauczysz się między nimi przełączać i będziesz w stanie świadomie nimi zarządzać, zdecydować gdzie chcesz być, a później świadomie zatrudniać ludzi, którzy zajmą to Twoje miejsce, wejdą w tę rolę i będą się w niej spełniać.

Pamiętaj, że żeby wyjść z Twojego przedsiębiorstwa i pracować nad firmą, potrzebujesz czasu. Więc zachęcam Cię, poświęć sobie teraz kilka, kilkanaście minut albo zaplanuj to w kalendarzu, żeby jeszcze raz przeczytać ten materiał, spisać sobie jakieś notatki, spisać Twoje spostrzeżenia i co najważniejsze zaplanować czas, kiedy będziesz właścicielem i będziesz w tej roli. Czyli kiedy usiądziesz i zastanowisz się, jak Twoja firma powinna się rozwinąć, żeby dojść do jakiegoś długoterminowego celu.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.