Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Jak planować strategicznie?

Chyba każdy przedsiębiorca chciałby mieć firmę, która świetnie prosperuje bez niego. Jest jeden podstawowy sposób na to, by to osiągnąć – planowanie strategiczne!

Rozmawiając z właścicielami małych i średnich firm zauważam, że tylko nieliczni mają precyzyjne plany na najbliższy rok. Zazwyczaj jednak mają oni plany na dzień, tydzień lub miesiąc. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie powiesz, że z powodu braku czasu. Niestety to nie jest prawda! To właśnie brak czasu wynika z braku planowania.
Musisz wiedzieć, że planowanie strategiczne to klucz do sukcesu firmy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego planowanie strategiczne na długi okres czasu jest tak ważne i jak zacząć planować to koniecznie zobacz to nagranie.


Zapraszam do oglądania!

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, a pewnie tak skoro to czytasz, to powiedz mi w jak długiej perspektywie czasu masz zaplanowany rozwój swojej firmy? Miesiąc, pół roku, rok, a może trzy lata?

Wiele osób, które znam, wielu przedsiębiorców mówi, że ich plany zamykają się tak na najbliższe dwa miesiące może trzy. Oni patrzą tylko na to by przetrwać. Jest też grupa takich, którzy sobie na rok do przodu planują i potem niewielu takich, którzy planują w okresie 3, 5, może 10 lat rozwój swojego przedsiębiorstwa. I co ciekawe, takie plany w perspektywie 10, a może nawet 15 lat nie gwarantują tego, że my na pewno osiągniemy to, co chcemy, ale one pokazują pewną perspektywę.

I dzisiaj chciałbym ci powiedzieć o planowaniu strategicznym, czyli takim, które sięga tych 3, 5, 10, a może nawet 15 lat, które pokazuje, jaki ty masz pomysł na twój biznes w takiej perspektywie czasu. Bo kiedy myślę dzisiaj o mojej firmie, to muszę się dobrze zastanowić, gdzie ja bym chciał być za 15 lat, kim ja chciałbym być, jak chciałbym, żeby wyglądało moje przedsiębiorstwo, jak ma być duże.

Moim wielkim marzeniem jest, żeby któregoś dnia wyjść absolutnie ze swojego przedsiębiorstwa, ze swojej spółki i nie musieć tam pracować, żeby ona działała w najlepsze. Być może też masz taki pomysł, taki plan, ale żeby tak było, to plany muszą sięgać co najmniej trzech, pięciu albo i 10 lat. Bo tylko w takiej perspektywie jesteś w stanie planować i przygotowywać Twoje przedsiębiorstwo do tego, aby działało samodzielnie.

Jak to zrobić? Trzeba nauczyć i wyszkolić ludzi. Trzeba im zapewnić odpowiedni sprzęt. Trzeba im zapewnić odpowiednie miejsce po to, żeby oni mieli gdzie pracować, żeby wiedzieli jak pracować. I trzeba mieć jeszcze odpowiedni rynek, który pozwala na to, żeby rzeczywiście to przedsiębiorstwo mogło sprzedawać produkty, czy usługi w sposób trwały i długofalowy.

Bo niestety sporo przedsiębiorców, gdyby wyszło dzisiaj ze swoich firm, to te firmy przestają działać. I to jest między innymi konsekwencja tego, że nie planują długofalowo. Bo jeżeli ktoś planuje w perspektywie 10 lat wyjść ze swojej firmy, to już dzisiaj podejmie działania, które do tego będą prowadzić.

Dlatego zachęcam Cię, żebyś może w weekend, jeżeli nie masz czasu w tygodniu albo po prostu wpisał/ wpisała sobie w kalendarz na sztywno jeden dzień w miesiącu, gdzie będziesz się zastanawiać nad tym, jak realizujesz Twój plan długofalowy. By stworzyć plan długofalowy, najlepiej wyjedź sobie gdzieś w góry, zamknij się, wyłącz telefon. Po prostu zastanów się gdzie chciałbyś za 3, 5 czy 15 lat być z przedsiębiorstwem. Bo tylko planując długofalowo jesteś w stanie realizować krótkofalowe cele, które będą Cię tam prowadzić.

 Ktoś kiedyś powiedział, że statek bez sternika nie wiadomo gdzie dopłynie. I to czasami tak wygląda. Ale może być statek, może być sternik, ale jeżeli nie będą mieli jasno określonego celu, gdzie chcą dopłynąć, to po prostu mogą tam nie trafić. Dokładnie tak samo jest z przedsiębiorstwem. Dlatego zachęcam Cię, byś poświęcił/ poświęciła czas na to, żeby zastanowić się gdzie Twoja firma ma być za 5, 10, 15 lat. Odległość w czasie określ Ty. Ale zachęcam Cię do tego! Zastanów się nad tym! Bo kiedy będziesz mieć długofalowy plan, to wtedy Twoje krótkoterminowe cele po prostu będą do niego prowadzić, do tego głównego celu, który będzie np. za lat 10. To zmienia perspektywę i zapobiega głupim decyzjom, które na co dzień podejmujemy, kiedy nie mamy jakiegoś jednego głównego dużego celu.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.