Jak planować wystąpienie żeby zmieścić się w czasie?

Jak planować wystąpienie, żeby mieścić się w czasie?

Rozjeżdżający się czas wystąpień publicznych czy zebrań w firmie to jeden z najbardziej powtarzalnych problemów, jaki spotyka mówców, trenerów czy menedżerów.

Znasz to uczucie, kiedy za 2 minuty masz kolejne spotkanie lub musisz natychmiast skorzystać z toalety, a on/ona ciągle gada?

Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdy jako prelegent słyszałem prośbę: „czy mógłbyś skrócić swoje wystąpienie, bo jesteśmy już po czasie?”. Zazwyczaj się godzę, ale tylko wtedy, gdy mam pewność, że słuchacze na tym nie stracą.

Powyższy problem podczas wystąpień publicznych jest bardzo irytujący. Zarówno dla słuchaczy, jak i dla świadomego mówcy.

Jak sobie z nim poradzić?

➡️Przede wszystkim przećwicz kilka razy wystąpienie i zmierz jego czas. Bez tego ani rusz.
➡️Jeśli podczas prezentacji masz do dyspozycji 1 godzinę, to przygotuj swoje wystąpienie na 30 minut. Dlaczego? Dlatego, że podczas wystąpienia pojawią się emocje, wtrącisz jakąś dygresję, ktoś może zadać pytanie i z zaplanowanych 30 minut zrobi się 60. Sprawdziłem to wielokrotnie;)

➡️Bez względu na okoliczności zrób wszystko, żeby skończyć w wyznaczonym czasie. Takim zachowaniem okażesz szacunek słuchaczom.

Powodzenia!

AUTOR

PIOTR PYTEL

Codziennie pracuję nad tym, by to, co wypowiedziane było właściwie usłyszane. Wie jak budować i przedstawiać historie, które inspirują, przekonują, angażują i prowadzą do zamierzonego celu. Tą wiedzą i zdobywanym od 20 lat doświadczeniem dzielę się jako ekspert z zakresu wystąpień publicznych oraz autor.
W swojej karierze przeszkolił kilka tysięcy osób z wystąpień publicznych. Obsługiwał takie marki jak: COMARCH, ING, WARTA S.A., ULTIMO, POCZTA POLSKA, OKNPLAST, IKEA.