Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Jak się świadomie rozwijać?

Jeśli zarządzasz ludźmi to pewnie jesteś świadom, że powinieneś stale zdobywać nowe umiejętności wraz z rozwojem Twojej firmy. Powinieneś nauczyć się zarządzać pracownikami, zarządzać sobą, czy też zarządzać firmą.

Pewnie korzystasz z różnych książek, kursów czy szkoleń online. Tylko czy aby na pewno skutecznie? Czy naprawdę poszerzasz wiedzę tak szybko, jak tego chcesz? Czy osiągasz pożądane rezultaty?

Jeśli uważasz, że mógłbyś rozwijać się bardziej skutecznie to obejrzyj nagranie, z którego dowiesz się  jak świadomie się uczyć oraz jakich błędów unikać, by nie tracić czasu i pieniędzy na swój rozwój.

Obejrzyj nagranie:

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Jeśli prowadzisz firmę, zarządzasz ludźmi to wiesz doskonale, że w miarę rozwoju firmy trzeba się uczyć nowych rzeczy w zakresie zarządzania ludźmi, zarządzania sobą czy też zarządzania firmą. Jeśli jesteś choć trochę podobny do innych przedsiębiorców w Polsce to prawdopodobnie skaczesz pomiędzy kolejnymi książkami, podcastami, kursami czy szkoleniami. Tylko czy robisz to efektywnie? Czy rzeczywiście rozwijasz się tak szybko, jakbyś tego chciał?  Czy rozwój przynosi rezultaty, których oczekujesz? Jeśli czujesz, że mogłoby być lepiej koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Pamiętam doskonale, że grubo ponad 10 lat temu, gdy założyłem pierwszą firmę musiałem się nauczyć wielu rzeczy, ale robiłem to bardzo nieumiejętnie. Korzystałem z porad znajomych, którzy byli na jakimś szkoleniu oraz polegałem na rekomendacjach osób, które uważałem za autorytety. Kupowałem książki, a później ich nie czytałem, chodziłem na szkolenia, które często nie wnosiły nic nowego i jeśli nie kosztowały zbyt dużo to jakoś to znosiłem.

Ale jedną lekcję pamiętam doskonale: kupiłem 6 dniowe szkolenie za 6000 zł netto, co  w tamtym czasie wraz z kosztami noclegu w Warszawie było dla mnie spora kwotą. Po szkoleniu okazało się, że było dla mnie praktycznie nieużyteczne. Nie dlatego, że było słabe, ale dlatego, że było dla mnie zbyt zaawansowane i w tamtym momencie życia nie byłem w stanie w pełni z niego skorzystać. 

Z perspektywy ponad 10 lat twierdzę, że mogłem lepiej wydać te pieniądze, lecz wtedy tego nie wiedziałem.  

W tym artykule chcę Ci podpowiedzieć, jak możesz uniknąć najczęstszych błędów i zaoszczędzić sporo pieniędzy na rozwoju osobistym.

7 błędów w uczeniu się

1. BRAK CELU ROZWOJOWEGO ORAZ PLANU JAK ZREALIZOWAĆ TEN CEL.

Rozwój dla samego rozwoju jest stratą czasu i pieniędzy. Właśnie dlatego nasze programy warsztatowe zawsze mają cel. Jeśli ktoś decyduje się na naukę ze mną trafia na warsztaty DNA Przywódcy, dzięki którym uczy się jak zostać osobą, za którą inni będą chcieli podążać.

Drugi cel nauki ze mną to zbudowanie samodzielnego zespołu.

Trzeci to poukładanie firmy, żeby działała bez jej właściciela.

Zobacz, znając cel wiesz dokąd zmierzasz. Każde warsztaty mają również ściśle określony plan dojścia do celu. To właśnie dzięki temu uczestnicy mogą śledzić swoje postępy, a ja wiem, że moja praca daje założone rezultaty.

2. ZAŁOŻENIE, ŻE BĘDĘ SIĘ ROZWIJAĆ AUTOMATYCZNIE.

Wiele osób uważa, że wie prawie wszystko, a reszty się nauczy w trakcie pokonywania kolejnych przeszkód. To niestety tak nie działa. Nic się samo nie wydarzy.

3. BRAK WIEDZY, JAK PRACOWAĆ NAD SOBĄ.

Zdaję sobie sprawę, że nie musisz być omnibusem w każdej dziedzinie, ale najważniejsze to wiedzieć, jaki masz cel rozwojowy. Jeśli go masz to znajdź kogoś, kto zna się na uczeniu i skorzystaj z jego pomocy. Mogę to być na przykład ja 🙂

4. CIĄGŁE ODRACZANIE ROZPOCZĘCIA NAUKI.

Mój przyjaciel stwierdził jakiś czas temu: „chciałbym znowu pojechać na Hawaje”. Zanim zapytałem kiedy tam był dodał: „Już raz chciałem”. Zauważ, że między chciałbym, a zrobię to jest znaczna różnica.

5. OBAWA PRZED POPEŁNIENIEM BŁĘDU. 

Chodzi o sytuację kiedy obawiasz się, że kupisz złą książkę lub szkolenie. Był czas, że się z tym mierzyłem, ale dzisiaj mówię sobie: jeśli nie spróbuję to na 100% się nie uda, jeśli spróbuję mam 50% szansy na sukces.

6. PORÓWNYWANIE SIĘ DO INNYCH.

Straszna trucizna, która chce nam wmówić, że jesteś gorszy od innych. Nie, nie jesteś gorszy od innych. Co najwyżej inni mogą mieć większą wiedzę i doświadczenia od Ciebie, ale nie są lepsi. A jeśli ktoś ma większą wiedzę i doświadczenie to jest to świetna okazja, żeby się czegoś nowego nauczyć. Korzystaj z niej spędzając czas między ludźmi mądrzejszymi od Ciebie.

7. OCZEKIWANIE, ŻE BĘDZIE MIŁO I PRZYJEMNIE.

Osobiście wywodzę się ze sportów walki i wiem z doświadczenia, że im więcej potu, krwi i bólu podczas treningu, czyli nauki, tym mniej strat w walce. Nie twierdzę, że nauka zarządzania ludźmi musi boleć, ale najczęściej nie jest przyjemna, bo wymaga od nas wielu zmian w charakterze, ale z pewnością to nie może być powód porzucania nauki. 

Znasz już najczęstsze błędy w samorozwoju a teraz dowiedz się, jak możesz zadbać o swój rozwój w sposób bardziej świadomy i efektywny. 

6 wskazówek jak zadbać o swój rozwój

1. OKREŚL JASNY CEL ROZWOJU.

Zastanów się w jakim miejscu jako przedsiębiorca jesteś i czego potrzebujesz. Czy potrzebujesz lepiej zorganizować siebie i popracować nad swoim charakterem, żeby twój zespół poszedł za tobą w ogień? A może potrzebujesz poukładać procesy w swojej firmie? Przed jakim wyzwaniem stoisz? Odpowiedz sobie.

2. GDY OKREŚLISZ CEL ZASTANÓW SIĘ, JAKA FORMA ROZWOJU JEST DLA CIEBIE NAJSKUTECZNIEJSZA.

Czy wolisz czytać w samotności? A może wolisz pracę warsztatową w grupie zaufanych osób? Ja osobiście najlepsze rezultaty osiągam pracując w grupie. Jak to jest u Ciebie?

3. GDY OKREŚLISZ NAJLEPSZĄ DLA CIEBIE METODĘ NAUKI TO ZNAJDŹ WŁAŚCIWĄ OSOBĘ, Z KTÓRĄ BĘDZIESZ SIĘ UCZYĆ.

Poszukaj kogoś, kto pracuję taką metodą i jest w stanie Cię nauczyć tego, czego potrzebujesz, kogoś, kto pomoże Ci osiągnąć Twój cel rozwojowy.

4. STAWIAJ CZOŁA SWOIM LĘKOM I OBAWOM.

Lęki i obawy, o których wspomniałem wcześniej na pewno się pojawią. Ważne, żeby osoba, z którą będziesz się rozwijać, pomogła Ci się z nimi uporać.

5. STWÓRZ PLAN OSOBISTEGO ROZWOJU.

Jeśli potrafisz to zrobić samodzielnie to super! Jeśli nie, skorzystaj z pomocy fachowca, który się na tym zna i skorzystaj z jego doświadczenia.

6. ZACZNIJ DZIAŁAĆ!

Nie czekaj na lepszy moment, nie czekaj aż będzie lepsza pogoda. Działaj! 

A jeśli chciałbyś postawić milowy krok w swoim rozwoju przewodzenia innym ludziom zapraszam Cię na bezpłatną 15 minutową konsultację.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.