Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Jak skorzystać z urlopu na 100% 6 kroków do pełnego odpoczynku

Większość z nasz czeka na urlop cały rok, by móc wreszcie odsapnąć od gonitwy dnia codziennego. Wakacje to dla wielu najlepszy czas, ale czy wiesz jak go najlepiej wykorzystać?

Jeśli funkcjonujesz tak jak większość przedsiębiorców, czyli pracujesz po 15h dziennie przed urlopem, by móc sobie pozwolić na wakacje to z pewnością podczas wypoczynku będziesz mieć dodatkowy stres związany z poczuciem, że musisz stale sprawdzać swoje służbowe maile i odbierać służbowe telefony. W ten sposób na pewno nie odpoczniesz w 100% i nie „naładujesz baterii” na kolejny rok.

Natomiast kiedy wyjeżdżasz na urlop mając poukładaną firmę, nie musisz się martwić o to czy Twój biznes prawidłowo działa bez Ciebie. Możesz w pełni się zrelaksować, wiedząc, że wszystkimi Twoimi bieżącymi zadaniami zajmuje się ktoś inny.

Co zrobić, by w pełni odpoczywać na urlopie nie myśląc o pracy?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w nagraniu wideo. Opowiem Ci jak najlepiej przygotować się do wyjazdu, by Twój urlop był udany.

Zapraszam do oglądania!

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Gdy rozmawiam z moimi znajomymi przedsiębiorcami, albo gdy ich obserwuję, albo gdy obserwuję klientów, to widzę bardzo ciekawą rzecz. Większość osób, które prowadzą firmy, mają taki bardzo, bardzo gorący czas przed urlopem, czyli mówiąc wprost zapieprzają dwa albo trzy razy więcej niż standardowo. Bo żeby wszystko nadrobić do przodu na ten tydzień albo dwa, jeżeli ktoś sobie może pozwolić na taki urlop. I zazwyczaj taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy wracają po urlopie – po prostu zapieprzają, zapieprzają jeszcze szybciej, żeby nadrobić zaległości. I tak się zastanawiam, często z nimi rozmawiając: Po co to wszystko? Bo oni pracując tak bardzo intensywnie i ciężko przed urlopem jadą na ten urlop całkowicie zajechani jak koń po westernie i gdy wrócą, nawet trochę już zresetowani i zregenerowani, to znowu wpadają w taki rytm i znowu wpadają w ten pęd, że 2, 3 dni po urlopie, już nie pamiętają, że w ogóle tam byli.

I co w takiej sytuacji można zrobić?

Krok 1: Jeżeli chcesz pojechać na urlop i rzeczywiście odpocząć, to przygotuj się do niego.

Według mnie przygotowanie do urlopu powinno się zacząć w momencie jak kończysz aktualny urlop. Czyli ja kiedy wrócę z urlopu to pierwsze co zrobię to zastanowię się kiedy ma być następny urlop, kiedy on ma się odbyć? Ale dlaczego rok przed? Dlatego, że według mnie, żeby pojechać na urlop, na nim wypocząć, zregenerować się, zresetować się, to trzeba mieć poukładany biznes. Taki biznes, który nie wymaga od nas ciągłego odbierania telefonów, ciągłego odpisywania na maile, ciągłego zaglądania na skrzynkę, czy przypadkiem coś nie przyszło. Rok przed, kiedy zaczniesz myśleć o urlopie, to jesteś w stanie się do niego przygotować. Oczywiście jeżeli potrzebujesz poukładać firmę, to zawsze możesz się do mnie odezwać, ponieważ się w tym specjalizuję.

Krok 2: Stwórz jakiś plan.

Taki chociaż z grubsza, gdzie pojedziesz, jakie miejsca chcesz odwiedzić albo w jakim hotelu będziesz spędzać ten czas. Ja też często widzę, że moi znajomi po prostu w ostatniej chwili a to jedziemy i tak na łapu capu i czasami trafią dobrze, czasami trafią nie dobrze. Więc warto stworzyć jakiś plan gdzie pojadę, jak pojadę, po co pojadę.

Krok 3: Przygotuj się na to, że plan może się zmienić.

Wyluzuj. To jest urlop. Tam nie musi być wszystko od linijki. Tam nie musi być każdy dzień zaplanowany co do minuty, bo wtedy to przestaje być urlop. Chyba, że tak lubisz to ok, to w porządku, ale zazwyczaj na urlopie chcemy się wyluzować, trochę oderwać od pracy, więc warto być przygotowanym na to, że coś może się zmienić.

Krok 4: Przygotuj się też pod kątem fizycznym, jeżeli Twój urlop będzie wymagał wysiłku.

Sam wpadłem w tę pułapkę. Na co dzień nie chodzę po górach, a na pewno nie chodzę w długie trasy po górach i wymagających ścieżkach czy trasach górskich. A jak przyjechaliśmy na urlop, to w pierwszy dzień zrobiliśmy jakieś 17 kilometrów i to było jeszcze ok, ale w drugi dzień mieliśmy zaplanowane zrobić 22 kilometry w górach i co się okazało? Że trasa była bardzo wymagająca. Było dużo skał, dużo kamieni, były bardzo ostre podejścia, były bardzo ostre zejścia i ja mniej więcej w dwóch trzecich trasy powiedziałem dość, bo moje kolano odmówiło posłuszeństwa. Po prostu było mi bardzo ciężko iść. Zrobiłem jakąś prymitywną udawaną opaskę na kolano i jakoś dzięki kijkom doszedłem do celu, do końca trasy, ale później już nawet po płaskim miałem problem żeby chodzić. Więc na pewno mój wniosek jest taki, że trzeba się przygotować fizycznie do urlopu.

Krok 5: Przygotuj się też psychicznie.

No bo zobacz, ja akurat lubię wysiłek fizyczny i to mi sprawia przyjemność. W ten sposób odpoczywam, ale też bez przesady, więc lubię, że jeden dzień jest intensywny, a drugi dzień raczej wolę trochę mniej intensywny. I kiedy trzymam taki rytm, że jeden dzień jest intensywnie, a drugi odpoczywam, to nie mam kontuzji. Teraz zmieniliśmy ten system, były dwa dni intensywne, no i od razu pojawiła się kontuzja. Na szczęście nie była tak silna, tak mocna, żeby mnie wyeliminować z urlopu, ale przez kilka dni musiałem po prostu odpuścić. Czy to jakieś chodzenie po górach, czy wyjazdy na rower, który też mieliśmy zaplanowane. I teraz już ostatni punkt.

Krok 6: Przygotuj albo znajdź jakąś dyscyplinę, w której rzeczywiście odpoczniesz.

Może to być tzw. plażing. Leżysz sobie na plaży, gdzieś nad wodą. Jedzonko jest super. Jeżeli tak lubisz znajdź to. Może wolisz wysiłek fizyczny. Ja akurat wolę wysiłek fizyczny, ale taki, który sprawia radość. Sztuką jest wybrać taką formę aktywności, która pozwoli rzeczywiście się zresetować. A jeżeli nie masz jeszcze, nie znasz takiej aktywności, może jeszcze nie masz ostatecznej decyzji, to po prostu próbuj różnych rzeczy. Czasami ktoś lubi kajaki, ktoś inny lubi popływać, ktoś lubi pojechać na jakąś wycieczkę, więc warto o tym pamiętać, żeby znaleźć taką dyscyplinę, w której rzeczywiście odpoczywasz.

Z mojej perspektywy to tyle. Tych kilka punktów pokazało Ci w jaki sposób ja odpoczywam i o co dbam. I zachęcam Ciebie – też zadbaj o swój urlop 😊

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.