Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Jak skupić się na pracy? 6 sposobów na laserowe skupienie

Czy zdarza Ci się, że na co dzień masz mnóstwo obowiązków do wykonania, ale nie możesz skupić się na żadnym z nich? Czy czujesz się przytłoczony/a i rozproszony/a, co utrudnia Ci skuteczne wykonywanie swoich zadań? Jeśli tak, nie jesteś w tym sam/a. W dzisiejszych czasach, w dobie informacyjnej, skupienie się na jednej rzeczy może być wyzwaniem.

Jednakże, istnieją sposoby na to, aby skupić się na pracy i zwiększyć swoją produktywność. W tym nagraniu dowiesz się, jak usprawnić swoje myślenie i organizować swoje zadania w taki sposób, aby skupić się na jednym zadaniu naraz. Przedstawię Ci praktyczne sposoby na uniknięcie rozpraszaczy, takich jak media społecznościowe czy niepotrzebne rozmowy. Podzielę się także z Tobą technikami, które pomogą Ci poprawić swoją zdolność do koncentracji i zwiększyć swoją wydajność.

Jeśli chcesz stać się bardziej produktywny/a i skupić się na swojej pracy, to te wideo jest dla Ciebie.

Zapraszam do obejrzenia nagrania:

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Nawet jeśli zorganizujesz sobie swój czas, swoje życie dość dobrze, ale w czasie wykonywania różnego typu zadań, prac, tematów nie będziesz mieć koncentracji, to będziesz skakać z kwiatka na kwiatek, będziesz się rozpraszać. A na koniec dnia będziesz mieć poczucie winy, że nie zrealizowałeś tego, co sobie zakładałeś.

Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie 6 kroków jak złapać laserową koncentrację w trakcie zadań.

Krok 1: Twórz plan działania na każdy kolejny dzień wraz z listą rzeczy do zrobienia.

Jeżeli nie zaplanujesz swojego dnia dokładnie, najlepiej w bloki czasu, a później nie określisz konkretnej listy zadań, które chcesz zrealizować w danym dniu, to prawdopodobnie będziesz skakać z zadania na zadanie. Będziesz zajmować się raz jednym, raz drugim. Przyjdzie jakiś mail, to zajmiesz się mailem. Zajmiesz się następną rzeczą i następną i nagle jest koniec dnia. To jest straszne poczucie. W zasadzie cały czas zajęty, ale nic sensownego nie zrobiłem. Dlatego twórz plan i listę rzeczy do zrobienia na każdy dzień.

Krok 2: Planuj maksymalnie 80% dostępnego czasu na pracę.

Wiem, że są teorie, które mówią, żeby planować maksymalnie 60% swojego czasu na pracę, ale myślę, że jak zaczniesz od 80 to będzie całkiem ok. Dlaczego proponuję, żeby planować 80% swojego dostępnego czasu na pracę? Ano dlatego, że zawsze wydarzy się coś niespodziewanego. Mówiąc kolokwialnie zawsze się coś pieprzy i się coś wysypuje. A kiedy coś się wydarza, a my mamy zaplanowane 100 procent swojego czasu zadanie po zadaniu, spotkanie po spotkaniu, to wystarczy, że jedna rzecz się przesunie i cały plan legnie w gruzach.

Krok 3: Wyłącz wszystkie rozpraszacze.

Wycisz, a jeżeli potrzeba to wyłącz telefon, zamknij skrzynkę mailową, wyłącz, wycisz wszystkie komunikatory, zamknij wszelkie zakładki w przeglądarce, które mogą Ci przeszkadzać. Po prostu wyeliminuj wszystkie rozpraszacze. No i bardzo ważne – wyłącz pracowników. Oczywiście żartuję 😉 Nie da się wyłączyć pracowników, ale to co można zrobić to możesz na drzwiach do Twojego biura dać taką zawieszkę jak w hotelu: „Nie przeszkadzać”. Pracownicy jak będą widzieć, że jest taka zawieszka to nie będą chcieli wchodzić. Będą wiedzieć, że robisz coś ważnego, coś w czym nie mogą Ci przeszkadzać.

Krok 4: Przygotuj swoje biuro do pracy.

Posprzątaj swoje biurko, zdejmij z niego wszystkie rozpraszacze. Zdejmij te kupy dokumentów, które mogą Ci przeszkadzać i mogą przyciągać Twój wzrok i powodować to uczucie, że kurde, ile jeszcze mam do roboty przy niej?

Wszystko to co potrzebujesz do pracy miej przy sobie, by nie wstawać od biurka w trakcie wykonywania zadań np. wodę, kawę, herbatę, ciastko, długopisy, notatniki itp. No i bardzo ważne – przygotuj też słuchawki. Bo nieraz to widziałem. Zresztą sam wpadłem w taką pułapkę, że miałem jakiegoś ważnego call’a, no i nie miałem słuchawek. I w pośpiechu, kilka minut przed połączeniem szukałem słuchawek. Wszystko powinno być przygotowane na początku dnia i posprzątane na koniec dnia lub w międzyczasie w jakiejś przerwie.

Krok 5: Nie wstawaj od biurka i nie przerywaj pracy, dopóki nie skończysz konkretnego zadania lub nie zamkniesz konkretnego bloku czasu.

Nie wolno przerywać zadania lub bloku czasu, zanim go nie skończysz. Otóż dlatego, że kiedy przerwiemy np. jakieś zadanie, przykładowo piszę maila, a w międzyczasie zadzwoni telefon i wyjdę na chwilę, odejdę od biurka, to potem jak wrócę to znów muszę tego maila przeczytać, żeby go móc dokończyć. Muszę na nowo koncentrować swoje myśli. Muszę się zastanawiać, co chciałem napisać, co napisał wcześniej mój rozmówca. To wszystko wymaga czasu. I badania pokazują, że w zależności od koncentracji, ale takie zbieranie się po przerywanym zadaniu może trwać nawet 15-20 minut. To jest ogrom czasu. Oczywiście – niektóre osoby robią to dużo szybciej.

Ale jeżeli zadań jest dużo, przeskakuję z zadania na zadanie, to żeby wrócić do danego zadania to mogę stracić kilkanaście, kilkadziesiąt, a może i więcej minut dziennie.

Dlatego nie przerywaj zadania ani bloku czasu, dopóki nie skończysz. Dopiero wtedy jak skończysz to robisz sobie przerwę.

I to jest właśnie kolejny krok.

Krok 6: Rób przerwy.

Regularne przerwy. To bardzo ważne. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, żeby trochę zresetować mózg. Bo jak za długo będę się gapił w monitor ekranu komputera, to po prostu moje oczy zaczną się męczyć i ja zacznę się męczyć. Stracę koncentrację, stracę wydajność. Po prostu moja wydajność będzie niższa, bo mój mózg i oczy  są zmęczone. Ale drugi ważny element – trzeba wstawać od biurka. Dlaczego? Bo to bardzo źle wpływa zarówno na układ krążenia, ponieważ serce ma utrudnioną pracę, jak cały czas siedzę w jednej pozycji i również układ kostno-stawowy, czyli jak siedzę, to po prostu moje mięśnie, moje stawy się zastają. To wpływa źle na kręgosłup, bo on się wykrzywia. Po jakimś czasie siedzimy zgarbieni. Więc żeby tego wszystkiego unikać nie mówię, że całkowicie, ale żeby te skutki minimalizować to trzeba się ruszać, trzeba wstawać od biurka.

I tutaj bardzo przydatna jest metoda Pomodoro, która polega na tym, że na każde 25 minut pracy, skupienia robimy sobie 5 minut przerwy. Ja przyznam osobiście, że te 25 minut jest dla mnie trochę za krótko, więc ja stosuję taką zasadę, że około godziny pracuję bardzo intensywnie. Potem robię sobie 5 do 10 minut przerwy i w takich cyklach mam też poustawiane bloki czasu. W takich cyklach jestem w stanie przepracować cały dzień.

Mam jeszcze taki bonus dla Ciebie, taki punkt dodatkowy, punkt siódmy.

Krok 7: Warto stosować na co dzień wysiłek fizyczny, jakiś sport.

I nie mówię tutaj o tym, że od razu musisz biegać maratony albo podnosić ciężary na zawodach. Ale wdrożyć w życie jakiś sport, nawet takie zajęcia fitness jak zdrowy kręgosłup, stretching czy pilates. One pomagają wzmocnić ciało, a wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch 😉 A tak na serio to silne ciało, elastyczne mięśnie powodują to, że możemy trochę dłużej czasami popracować, jeżeli jest taka potrzeba. Chociaż jestem fanem, żeby pracować te 6 – 8  godzin maksymalnie dziennie. Czasem jednak są takie dni, kiedy wyjeżdżam do klientów i pracuję dużo dłużej, ale łatwiej mi znieść nawet długi dzień pracy, kiedy moje ciało jest silne i oczywiście kiedy jest właściwie odżywione. No ale to jest zupełnie inny temat. Nie jestem dietetykiem, więc nie będę tutaj w to w ogóle wchodził.

Zatem pamiętaj o tych 6 + 1 krokach do laserowej koncentracji. Nie ma tu żadnej filozofii i po prostu trzeba zacząć je stosować.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.