Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Kiedy jest właściwy czas na zatrudnienie menedżera w małej firmie?

Jako właściciel małego biznesu możesz zastanawiać się, kiedy jest właściwy czas na zatrudnienie menedżera, który pomoże Ci zarządzać Twoją firmą.

Może to być trudna decyzja, ponieważ wymaga rozważenia kosztów i korzyści. Trzeba się upewnić, że zatrudniony menedżer będzie w stanie pomóc w rozwoju i sukcesie firmy.

Jeśli jednak chcesz rozwinąć swój biznes i nie masz czasu lub środków, aby zajmować się codziennymi operacjami, to zatrudnienie menedżera może być świetnym rozwiązaniem.

Jednak czy wiesz jakich błędów nie powinieneś popełniać zatrudniając kierownika w swojej firmie?

Mówię o tym w moim najnowszym filmie na YouTube – zarówno o błędach jak i o złotej zasadzie, której powinieneś przestrzegać podczas rekrutacji menadżera.

Obejrzyj nagranie:

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Prowadzenie dobrze prosperującego biznesu wymaga dużo ciężkiej pracy i poświęcenia.

Jedną z najważniejszych decyzji jest to, kiedy zatrudnić pierwszego menedżera w swojej firmie.

W tym artykule wyjaśniam kiedy zatrudnić pierwszego kierownika w firmie oraz dlaczego w takim momencie rozwoju firmy. Dzielę się również podstawowym błędem, który popełniają przedsiębiorcy w Polsce oraz sugeruję jedną zasadę, która pozwoli uniknąć tego podstawowego błędu w rekrutacji kierownika.

BŁĄD 1: NAJLEPSZY PRACOWNIK NOWYM KIEROWNIKIEM

W ostatnim czasie odbyłem kilka konsultacji na temat zatrudniania pracowników i praktycznie wszyscy pytali, jak zatrudnić świetnego pracownika, ale nikt nie zadawał kluczowego według mnie pytania: kiedy i jak zatrudnić świetnego kierownika.

Nie będę wchodzić w szczegóły rekrutacji, ponieważ to obszerny temat, ale na pewno nie powinieneś popełniać błędu, który popełnia większość przedsiębiorców w Polsce, czyli awansują najlepszego specjalistę w zespole.

Dlaczego?

Ponieważ wydaje im się, że on da przykład i pociągnie ludzi za sobą. Niestety rzadko się tak dzieje, ponieważ specjaliści zazwyczaj nie potrafią zarządzać. Firma traci wtedy potrójnie, bo:

1. najlepszy pracownik nie ma czasu, żeby wykonywać swoją dotychczasową pracę specjalistyczną w pełnym wymiarze czasu,

2. nowy kierownik nie potrafi zarządzać, więc często wydajność całego zespołu spada,

3. często taka osoba się wypala i zmienia pracę, czyli tracimy świetnego pracownika.  

BŁĄD 2: KOLEJNOŚĆ ZATRUDNIANIA PRACOWNIKÓW

Drugim błędem jest również kolejność zatrudniania pracowników i budowania zespołu. Większość przedsiębiorców najpierw zatrudnia specjalistów, którzy mają im pomagać wykonywać zlecenia, a gdy nie dają rady nimi zarządzać w pośpiechu szukają kierownika.  

Jak zatem zapobiec takiej sytuacji? 

Uważam, że w pierwszej kolejności powinniśmy zatrudniać kierowników, a dopiero później specjalistów. Zobacz, jeśli zaczynając budować zespół zaczniesz od kierownika, który będzie ogarnięty i w szybkim czasie zajmie się częścią twoich obowiązków, a do tego zbuduje sobie zespół to zaoszczędzisz mnóstwo czasu, bo ten człowiek będzie samodzielny od samego początku i od początku i będzie budował swój autorytet w swoim zespole. Możesz teraz pomyśleć: no dobrze Piotr, ale kierownik jest droższym pracownikiem niż specjalista. Oczywiście masz rację! Dlatego nie musisz od razu zatrudniać pracownika na stanowisko kierownicze. Wystarczy, że zatrudnisz osobę, która ma predyspozycje kierownicze i po jakimś czasie ją awansujesz. 

Niestety możesz być również w sytuacji, gdy masz zespół,  brakuje ci kierownika i chciałbyś kogoś awansować na to stanowisko. Co wtedy?

Według mnie taka osoba powinna przejść pełną ścieżkę rekrutacji, dokładnie taką samą jak osoba, którą zatrudniałbyś z zewnątrz. Taki kandydat nie powinien otrzymać awansu tylko dlatego, że się znacie! Powinien mieć kompetencje do kierowania ludźmi.  

Tymczasem podsumowując: 

  1. Nie każdy specjalista będzie dobrym kierownikiem – zazwyczaj jest odwrotnie. 
  2. Rekrutację powinniśmy zaczynać od zatrudnienia kadry kierowniczej, a nie od specjalistów.
  3. Rekrutacja wewnątrz firmy powinna się odbywać na takich samych warunkach, jak przy zatrudnianiu osoby z zewnątrz.

 

Jeśli chciałbyś ze mną porozmawiać na ten temat to pamiętaj, że zawsze możesz umówić się do mnie na 15 minutową, bezpłatną konsultację.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz popracować nad swoją firmą to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!

.