Skontaktuj się z nami +48 535 397 439
Obserwuj nasze social media

Jak wyciągać więcej z biznesu? Spójrz na swoją firmę jak na ogród

Większość przedsiębiorców chce jednego: wyciągać więcej ze swojego biznesu. Więcej pieniędzy, więcej czasu dla siebie, więcej satysfakcji z pracy. Problem w tym, że w codziennym biegu łatwo przeoczyć, co tak naprawdę przeszkadza firmie rosnąć. Zamiast rozwijać to, co naprawdę działa, dokładamy kolejne obowiązki, usługi, klientów – a firma staje się coraz bardziej złożona i coraz mniej efektywna.

W tym materiale pokazuję konkretną metaforę, która pomoże Ci inaczej spojrzeć na Twój biznes. Porównuję firmę do ogrodu i pokazuję, jak dbać o nią w sposób, który prowadzi do realnych, wymiernych rezultatów.

Zobacz nagranie i sprawdź, co w Twoim biznesie warto przyciąć, a co zacząć pielęgnować, żeby wyciągać z niego więcej.

Zapraszam do oglądania!

A jeżeli wolisz tylko posłuchać to odtwórz podcast:

Dla tych, którzy wolą przeczytać:

Prowadząc firmę, często skupiamy się tylko na tym, co „tu i teraz”. Gasimy pożary, gnamy do przodu, próbując wycisnąć więcej z doby. Ale czy naprawdę wyciągamy więcej z naszego biznesu – więcej pieniędzy, czasu, satysfakcji, radości? Dziś spojrzymy na to inaczej. Z innej perspektywy. Ogród. Tak – dobrze czytasz. Ogród.

Z tej analogii możesz wyciągnąć zaskakująco praktyczne wnioski i zastosować je w swoim biznesie jeszcze dzisiaj. Gotowy? No to chodźmy.

Biznes jak ogród – co to w ogóle znaczy?

Wyobraź sobie firmę jak ogród. Jeśli masz swój własny kawałek ziemi, to wiesz, jak to wygląda: zawsze jest coś do zrobienia. Z jednej strony – to piękne. Z drugiej – potrafi przytłoczyć.

W ogrodzie, żeby zebrać dobre owoce, nie wystarczy posadzić drzewo i liczyć, że „samo się zrobi”. Trzeba pielęgnować. Podlewać. Przycinać. Dbać o glebę, o nasłonecznienie, o to, żeby nie wyrosły chwasty. I dokładnie tak samo jest z Twoją firmą.

Usługi jak drzewa owocowe

Twoje produkty i usługi to drzewa w Twoim ogrodzie. I teraz uwaga – możesz mieć wiele drzew, ale jeśli o nie nie dbasz, to owoców będzie niewiele. Możesz mieć jedno, porządnie zadbane drzewo, które da Ci obfity plon.

I tak samo w biznesie – możesz mieć rozbudowaną ofertę, 15 różnych usług, które „w sumie jakoś działają”. Ale czy to ma sens?

Jeśli każde z tych „drzew” pobiera Twoje zasoby – czas, energię, zespół – ale nie daje w zamian wartości proporcjonalnej do tego wysiłku, to znaczy, że masz za dużo gałęzi, które nie owocują. Czas na przycinanie.

Sztuka przycinania usług

Wiesz, co się dzieje z drzewem, które rośnie bez kontroli? Ma dziesiątki gałęzi, ale żadna nie dostaje wystarczająco soku, światła i przestrzeni. Efekt? Owoców mało. W biznesie to usługi, które robisz „bo klient poprosił”, „bo tak wyszło”, „bo przecież to tylko dodatkowe 2 godziny”.

Zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie:

  • Czy naprawdę potrzebujesz wszystkich usług, które oferujesz?
  • Czy nie ma takich, które tylko rozdrabniają Twoją firmę?
  • Czy przypadkiem to właśnie one nie są tymi gałęziami, które trzeba przyciąć?

Przycinanie to nie strata – to strategia wzrostu. Im mniej niepotrzebnych rozgałęzień, tym więcej energii dla kluczowych usług. A tam są Twoje prawdziwe pieniądze.

Chwasty w firmie – to, co przeszkadza rosnąć

Każdy ogród ma chwasty. Niezależnie, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy prowadzisz firmę od 20 lat. Chwasty to rzeczy, które rosną same, bez zaproszenia. W firmie mogą to być:

  • Niewydajni pracownicy, którzy tylko gadają, ale nie dowożą
  • Niewypłacalni klienci, którzy korzystają z Twoich usług, ale nie płacą na czas
  • Procesy i narzędzia, które już dawno powinny pójść na emeryturę
  • Przestarzałe IT, które zamiast pomagać – przeszkadza

Jeśli nie usuniesz chwastów – nie wyrosną kwiaty. W firmie to oznacza brak przestrzeni na rozwój, innowacje, radość z pracy. Czasem wystarczy jeden chwast, by cały zespół miał dość. I to nie metafora – to rzeczywistość, którą widzę w firmach każdego dnia.

Przestań dokładać. Zacznij odejmować

Mamy naturalną tendencję do dokładania. Nowe projekty. Nowe produkty. Nowe obowiązki. Nowych ludzi. Ale prawdziwa mądrość lidera polega na tym, by odejmować.

  • Odejmij usługę, która nie przynosi zysku
  • Odejmij zadania, które możesz oddelegować
  • Odejmij pracownika, którego dziś byś już nie zatrudnił
    Zadaj sobie to jedno proste pytanie:
    Czy zatrudniłbyś ponownie tę osobę, znając jej sposób pracy?
    Jeśli nie – to już wiesz, co robić.


Jak dbać o biznesowy ogród?

Tak jak ogród wymaga regularnych przeglądów i pracy, tak samo Twój biznes. Nie wystarczy jeden audyt raz do roku. Musisz regularnie:

  • Analizować, które usługi są zyskowne, a które nie
  • Przeglądać zespół – kto wnosi wartość, a kto tylko zabiera tlen
  • Usuwać przeszkody – technologiczne, ludzkie, mentalne
  • Dbać o siebie – bo ogród bez ogrodnika nie istnieje

Podsumowanie: czy Twój ogród wydaje owoce?

Zadaj sobie te pytania:

  1. Czy Twoje usługi są konkretne, przynoszące zysk, czy rozlane i pochłaniające zasoby?

  2. Czy są w firmie osoby lub procesy, które trzeba „przyciąć” albo usunąć?

  3. Czy masz zasoby (czas, pieniądze, ludzi), które pozwolą Twojej firmie naprawdę rosnąć?

  4. Czy Twój biznesowy ogród jest miejscem przyjemnym, dobrze zaprojektowanym, czy dziką dżunglą?

Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedziałeś „nie” – działaj. Im szybciej, tym lepiej.

Bo ogród sam się nie zrobi. A im szybciej o niego zadbasz, tym szybciej zbierzesz owoce. I to te naprawdę soczyste.

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy w swojej firmie to śmiało napisz do mnie lub zadzwoń: 535-397-439.

Pozdrawiam,

Piotr

Zapisz się

na Newsletter!